# 1210E823K101KHT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1210E823K101KHT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1210e823k101kht
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1210e823k101kht#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/63/-1/1763-1200-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.082 碌F
- **Features:** High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Size:** 0.125" L x 0.060" W (3.18mm x 1.52mm)
- **Thickness (Max):** 0.065" (1.65mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V