# 1210B472K202CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1210B472K202CT
- **Manufacturer:** Walsin Technology
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1210b472k202ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1210b472k202ct#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/92/-1/1292-1620-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering
- **Capacitance:** 4700 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.110" (2.80mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 2000V (2kV)