# 1210AA102JAT1A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1210AA102JAT1A
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1210aa102jat1a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1210aa102jat1a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/29/478-2960-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 1000V (1kV)