# 1210-390J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1210-390J
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1210-390j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1210-390j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 670 mA
- **DC Resistance (DCR):** 270mOhm Max
- **Frequency:** 900MHz
- **Height:** 0.101" (2.57mm)
- **Inductance:** 39 nH
- **Material:** Phenolic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 50MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±5%