# 1208P500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1208P500
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1208p500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1208p500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/07/79/12077930-1208P100-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 16
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Resistive Material:** Wirewound
- **Size:** Rectangular - 0.264" x 0.165" Face (6.70mm x 4.20mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%