# 1206Y0500220FCR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1206Y0500220FCR
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1206y0500220fcr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1206y0500220fcr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/08/-1/1608-1486-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 22 pF
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0 (1B)
- **Thickness (Max):** 0.063" (1.60mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 50V