# 1206X106M250CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1206X106M250CT
- **Manufacturer:** Walsin Technology
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1206x106m250ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1206x106m250ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 10 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.075" (1.90mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 25V