# 1206L050/15YR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1206L050/15YR
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1206l050-15yr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1206l050-15yr#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 500 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 750 mΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
- **Thickness (Max):** 0.030" (0.75mm)
- **Time to Trip:** 100 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 15V