# 1206L035/16YR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1206L035/16YR
- **Manufacturer:** Littelfuse Inc.
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** PTC Resettable Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1206l035-16yr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1206l035-16yr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/F2/86/4D/F2864DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/F2/86/4D/F2864DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 350 mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Resistance:** 1.2 Ω
- **Size:** 0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
- **Thickness (Max):** 0.030" (0.75mm)
- **Time to Trip:** 100 ms
- **Type:** Polymeric
- **Voltage:** 16V