# 1206B272K102CT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1206B272K102CT
- **Manufacturer:** Walsin Technology
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1206b272k102ct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1206b272k102ct#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering
- **Capacitance:** 2700 pF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.053" (1.35mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 1000V (1kV)