# 1204KL-01W-B30-B00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1204KL-01W-B30-B00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1204kl-01w-b30-b00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1204kl-01w-b30-b00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 2.7 CFM (0.076m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 21.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 500 mW
- **RPM:** 7500 RPM
- **Size:** Square - 30mm L x 30mm H
- **Static Pressure:** 0.116 in H2O (29.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 5VDC
- **Weight:** 0.019 lb (8.62 g)
- **Width:** 10.00mm