# 12038VA-48Q-ET-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12038VA-48Q-ET-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12038va-48q-et-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12038va-48q-et-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.00mm