# 12038VA-24R-EA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12038VA-24R-EA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12038va-24r-ea-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12038va-24r-ea-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 243.6 CFM (6.82m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 64.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 35.5 W
- **RPM:** 6400 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 1.480 in H2O (368.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm