# 12038VA-24N-AA-E0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12038VA-24N-AA-E0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12038va-24n-aa-e0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12038va-24n-aa-e0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 182.6 CFM (51.13m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 59.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 17.76 W
- **RPM:** 4700 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.830 in H2O (206.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.00mm