# 12038MA-48R-EE-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12038MA-48R-EE-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12038ma-48r-ee-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12038ma-48r-ee-00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/40/8508406-P122261-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 185.5 CFM (5.19m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 72.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 39.36 W
- **RPM:** 9000 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 2.970 in H2O (740.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.00mm