# 1201M2S1CQE1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1201M2S1CQE1
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Slide Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1201m2s1cqe1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1201m2s1cqe1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/26/07/15260797-CKN12124-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 1.02mm
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** DPDT
- **Contact Finish:** Silver
- **Contact Material:** Copper
- **Contact Timing:** Not Specified
- **Current Rating (Amps):** 6A (AC/DC)
- **Features:** Epoxy Sealed Terminals, White Actuator
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 65°C
- **Switch Function:** On-On
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 120 V