# 12-50-3903-GREEN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12-50-3903-GREEN
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12-50-3903-green
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12-50-3903-green#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Rubber
- **Backing, Carrier:** Vinyl
- **Color:** Green
- **Length:** 150' (45.7m) 50 yds
- **Tape Type:** Duct Tape
- **Temperature Range:** 200°F (93°C) Max
- **Thickness:** 0.0065" (6.5 mils, 0.165mm)
- **Width:** 12.00" (304.80mm)