# 12-5-9495LE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12-5-9495LE
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12-5-9495le
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12-5-9495le#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/36/15323693-3M162862-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 300LSE
- **Backing, Carrier:** Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft
- **Color:** Clear
- **Length:** 15' (4.6m) 5 yds
- **Tape Type:** Double Coated, Double Sided
- **Temperature Range:** 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
- **Thickness:** 0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
- **Usage:** Holding, Joining, Mounting
- **Width:** 12.00" (304.80mm)