# 12-5-468MP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 12-5-468MP
- **Manufacturer:** 3M
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/12-5-468mp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/12-5-468mp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/32/36/15323669-3M162855-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic, 200MP
- **Backing, Carrier:** Polycoated Kraft Liner
- **Color:** Clear
- **Length:** 15' (4.6m) 5 yds
- **Tape Type:** Adhesive Transfer
- **Temperature Range:** -40°F ~ 300°F (-40°C ~ 149°C)
- **Thickness:** 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
- **Usage:** Attachment, High Temperature Applications
- **Width:** 12.00" (304.80mm)