# 11SM8850-H58
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11SM8850-H58
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11sm8850-h58
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11sm8850-h58#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 5A (AC/DC)
- **Differential Travel:** 0.004" (0.1mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 141gf
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overtravel:** 0.005" (0.13mm)
- **Pretravel:** 0.020" (0.5mm)
- **Release Force:** 28gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.058" (Round)
- **Voltage Rating:** 250 V