# 11SM423-H4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11SM423-H4
- **Manufacturer:** Honeywell
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Limit Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11sm423-h4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11sm423-h4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Round (Pin Plunger)
- **Circuit:** SPDT
- **Current Rating (Amps):** 1A (AC/DC)
- **Differential Travel:** 0.001" (0.025mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Force:** 99gf
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overtravel:** 0.005" (0.13mm)
- **Pretravel:** 0.020" (0.5mm)
- **Release Force:** 28gf
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Voltage Rating:** 125 V