# 11PM-K142B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11PM-K142B
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Stepper Motors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11pm-k142b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11pm-k142b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Resistance:** 1.5 Ω
- **Coil Type:** Bipolar
- **Current Rating (Amps):** 1.5 A
- **Diameter:** 0.197" (5.00mm)
- **Length:** 0.787" (20.00mm)
- **Mounting Hole Spacing:** 0.910" (23.11mm)
- **Size:** Square - 1.100" x 1.100" (28.00mm x 28.00mm)
- **Step Angle:** 1.8°
- **Steps per Revolution:** 200
- **Termination Style:** Connector
- **Torque:** 20.53 / 145
- **Type:** Hybrid
- **Voltage:** 24VDC