# 11938TB-B0N-LP-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11938TB-B0N-LP-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11938tb-b0n-lp-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11938tb-b0n-lp-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 116.5 CFM (3.26m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 50.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 17.00W
- **RPM:** 3100 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.401 in H2O (100.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 200VAC
- **Weight:** 1.4 lbs (635 g)
- **Width:** 38.00mm