# 11938SB-B3N-QA-U0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11938SB-B3N-QA-U0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11938sb-b3n-qa-u0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11938sb-b3n-qa-u0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 105.9 CFM (2.97m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 44.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 15.50W
- **RPM:** 3100 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.400 in H2O (99.6 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 38.00mm