# 11938MA-24L-EL-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11938MA-24L-EL-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11938ma-24l-el-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11938ma-24l-el-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 122.2 CFM (3.46m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Ingress Protection:** IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
- **Noise:** 49.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 8.4 W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.410 in H2O (102.1 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.40mm