# 11938MA-12P-GA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11938MA-12P-GA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11938ma-12p-ga-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11938ma-12p-ga-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 181.2 CFM (5.13m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Noise:** 59.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 23 W
- **RPM:** 4700 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.860 in H2O (214.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.40mm