# 11938KA-48J-EL-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11938KA-48J-EL-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11938ka-48j-el-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11938ka-48j-el-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 83.6 CFM (2.34m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 37.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 3.84 W
- **RPM:** 2300 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.170 in H2O (42.3 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.40mm