# 11938KA-24K-EA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11938KA-24K-EA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11938ka-24k-ea-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11938ka-24k-ea-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 97.0 CFM (2.72m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 41.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 5 W
- **RPM:** 2650 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.220 in H2O (54.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 38.40mm