# 11938FB-B3N-AP-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11938FB-B3N-AP-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11938fb-b3n-ap-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11938fb-b3n-ap-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 110.0 CFM (3.08m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 45.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 14.00W
- **RPM:** 3100 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.370 in H2O (92.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 38.00mm