# 11938FB-A1M-AA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11938FB-A1M-AA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11938fb-a1m-aa-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11938fb-a1m-aa-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 100.0 CFM (2.80m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 42.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 14.00W
- **RPM:** 2800 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.291 in H2O (72.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 38.00mm