# 11925SE-24R-FT-DW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11925SE-24R-FT-DW
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11925se-24r-ft-dw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11925se-24r-ft-dw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 128.2 CFM (3.59m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cULus, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP55 - Dust Protected, Water Resistant
- **Noise:** 47.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 7.2 W
- **RPM:** 3500 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.357 in H2O (88.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 25.00mm