# 11925SA-12N-EA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11925SA-12N-EA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11925sa-12n-ea-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11925sa-12n-ea-00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/42/8507424-P16999-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 91.0 CFM (2.55m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 37.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.88 W
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.190 in H2O (47.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.309 lb (140.16 g)
- **Width:** 25.00mm