# 11925SA-12K-AA-D0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11925SA-12K-AA-D0
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11925sa-12k-aa-d0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11925sa-12k-aa-d0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 57.5 CFM (1.61m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 26.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.08 W
- **RPM:** 1600 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.080 in H2O (19.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 25.00mm