# 1140-6-SS-20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1140-6-SS-20
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Spacers, Standoffs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1140-6-ss-20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1140-6-ss-20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 1.250" (31.75mm) 1 1/4"
- **Diameter:** 0.140" (3.56mm)
- **Gender:** Female, Female
- **Length:** 1.250" (31.75mm) 1 1/4"