# 1130-182K-RC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1130-182K-RC
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1130-182k-rc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1130-182k-rc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/77/38/9177380-M8366-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 705mOhm Max
- **Height:** 0.840" (21.34mm)
- **Inductance:** 1.8 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 1.100" Dia (27.94mm)
- **Tolerance:** ±10%