# 1113T202
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1113T202
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Trimmer Potentiometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1113t202
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1113t202#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adjustment Type:** Top Adjustment
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Resistance:** 2 kΩ
- **Resistive Material:** Wirewound
- **Size:** Round - 0.531" Dia (13.50mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%