# 1111P4R3BP501X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1111P4R3BP501X
- **Manufacturer:** Passive Plus, Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1111p4r3bp501x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1111p4r3bp501x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
- **Capacitance:** 4.3 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Size:** 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
- **Temperature Coefficient:** P90
- **Thickness (Max):** 0.100" (2.54mm)
- **Tolerance:** 卤0.1pF
- **Voltage:** 500V