# 1111N270FW501X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1111N270FW501X
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1111n270fw501x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1111n270fw501x#rfq
- **Capacitance:** 27 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Low ESL
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Size:** 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.102" (2.60mm)
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 500V