# 11047-20-1-0500-005-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11047-20-1-0500-005-1-TS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11047-20-1-0500-005-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11047-20-1-0500-005-1-ts#rfq
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 21/0.0071"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.071" (1.80mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyphenylene Ether (PPE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.009" (0.23mm)
- **Jacket Color:** Blue
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 105°C
- **Ratings:** UL Style 11047
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 20 AWG