# 11047-18-1-0500-012-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11047-18-1-0500-012-1-TS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11047-18-1-0500-012-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11047-18-1-0500-012-1-ts#rfq
- **Conductor Material:** Copper, Tinned
- **Conductor Strand:** 34/0.0071"
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.081" (2.06mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Polyphenylene Ether (PPE)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.009" (0.23mm)
- **Jacket Color:** Gray
- **Length:** Enter Number of Feet in Order Quantity
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 105°C
- **Ratings:** UL Style 11047
- **Voltage:** 600V
- **Wire Gauge:** 18 AWG