# 11-BG00-31-D-024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11-BG00-31-D-024
- **Manufacturer:** Banner Engineering Corporation
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11-bg00-31-d-024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11-bg00-31-d-024#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Auxiliary Contacts
- **Mounting Type:** Chassis Mount, DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Switching Voltage:** 690VAC - Max