# 11-78R2-NI-16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11-78R2-NI-16
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11-78r2-ni-16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11-78r2-ni-16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Adhesive
- **Height:** 0.130" (3.30mm)
- **Length:** 16.000" (406.40mm)
- **Material:** Beryllium Copper
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 121°C
- **Plating:** Nickel
- **Type:** Fingerstock
- **Width:** 0.780" (19.81mm)