# 11-37FSC-BD-0.358
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 11-37FSC-BD-0.358
- **Manufacturer:** Leader Tech Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/11-37fsc-bd-0-358
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/11-37fsc-bd-0-358#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Adhesive
- **Height:** 0.110" (2.79mm)
- **Length:** 0.358" (9.09mm)
- **Material:** Beryllium Copper
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 121°C
- **Plating:** Unplated
- **Type:** Fingerstock
- **Width:** 0.370" (9.40mm)