# 10PM-K405CT01CN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 10PM-K405CT01CN
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Motors, Actuators, Solenoids and Drivers
- **Subcategory:** Stepper Motors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/10pm-k405ct01cn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/10pm-k405ct01cn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Resistance:** 1.6 Ω
- **Coil Type:** Bipolar
- **Current Rating (Amps):** 1.5 A
- **Diameter:** 0.197" (5.00mm)
- **Features:** Round Shaft
- **Length:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Hole Spacing:** 0.787" (20.00mm)
- **NEMA Frame Size:** 10
- **Size:** Square - 0.984" x 0.984" (25.00mm x 25.00mm)
- **Step Angle:** 1.8°
- **Steps per Revolution:** 200
- **Termination Style:** Connector
- **Torque:** 17 / 120
- **Type:** Hybrid
- **Voltage:** 24VDC