# 10GPTSTRBLA100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 10GPTSTRBLA100
- **Manufacturer:** Remington Industries
- **Category:** Cables, Wires
- **Subcategory:** Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/10gptstrbla100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/10gptstrbla100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Type:** Hook-Up
- **Conductor Material:** Copper, Bare
- **Conductor Strand:** 19/23
- **Features:** Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.175" (4.45mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket Color:** Black
- **Length:** 100.0' (30.5m)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Voltage:** 60V
- **Wire Gauge:** 10 AWG