# 109P1212T4H12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 109P1212T4H12
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/109p1212t4h12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/109p1212t4h12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/23/91/8523919-1688-1215-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 88.3 CFM (2.50m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, TUV, UR
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermistor, External
- **Noise:** 40.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 6.6 W
- **RPM:** 2800 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.216 in H2O (53.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.463 lb (210.01 g)
- **Width:** 25.00mm