# 109P0612T7H12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 109P0612T7H12
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/109p0612t7h12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/109p0612t7h12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 14.1 CFM (0.395m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermistor, External
- **Noise:** 32.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.44 W
- **RPM:** 4100 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.153 in H2O (38.2 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.133 lb (60.33 g)
- **Width:** 15.00mm