# 109P0612T6H12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 109P0612T6H12
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/109p0612t6h12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/109p0612t6h12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 14.8 CFM (0.414m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermistor, External
- **Noise:** 31.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.8 W
- **RPM:** 4400 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.128 in H2O (31.9 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.199 lb (90.26 g)
- **Width:** 20.00mm