# 109E1724M501
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 109E1724M501
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/109e1724m501
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/109e1724m501#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 148.0 CFM (4.14m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 36.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.8 W
- **RPM:** 2000 RPM
- **Size:** Round - 172mm Dia
- **Static Pressure:** 0.271 in H2O (67.6 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 1.7 lbs (780.0 g)
- **Width:** 51.00mm