# 109BM24MA2-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 109BM24MA2-1
- **Manufacturer:** Sanyo Denki
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/109bm24ma2-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/109bm24ma2-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 20.5 CFM (0.574m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower
- **Features:** Locked Rotor Protection
- **Noise:** 43.5dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 3.6 W
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 97.2mm L x 94.5mm H
- **Static Pressure:** 0.478 in H2O (119.1 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.386 lb (175.09 g)
- **Width:** 33.00mm